Jak šetřit vodou v domácnosti
Šetření vodou má dva hlavní důvody. Ten první se týká ekologie, neboť všichni víme, že nás v České republice trápí v poslední době až nebývalá sucha. Druhý důvod je pak čistě ekonomický, neboť z posledních dostupných dat je patrné, že jeden kubík vody stojí nyní zhruba 100 korun.
Pakliže do toho ale promítneme i ohřev vody, jde o 350 korun. Situace je o to dramatičtější, že tyto ceny budou v dalších letech pravděpodobně stále stoupat a cenové šetření je proto skoro až nutné.
Cenové důvody jsou tedy pro většinu z nás dostatečným důvodem proto, abychom vodou zbytečně neplýtvaly. Existuje totiž celá řada možností, jak vodou i efektivně šetřit. První možností jsou správné návyky v domácností. Jde třeba o vypnutou vodu během čištění zubů.
Pakliže máme v domácnosti myčku, tak je vhodné ji až po okraj nádobím naplnit. Pokud myčku nemáme, není vhodné nádobí mýt pod tekoucí vodou. Cenově šetrnější možnost je napuštěný dřez. Důležité je ale i praní. Stejně jako u myčky platí, že by měla být plně zaplněna špinavým oblečením.
Možnou cestou k úsporám jsou ale i nejrůznější šetřiče. Ty se týkají třeba WC nebo vodovodních baterií. Spotřebu vody rapidně snižují i speciální sprchové hlavice. Mezi další technické možnosti se řadí i snížení tlaku vody domácnosti. Problémem jsou třeba také vyplavené domácnosti. Dvě třetina vyplavení jsou způsobena prasklými hadičkami. Tomu se dá ale předcházet pravidelnou výměnou těchto hadiček.